Új kiállítás-sorozattal és pályázati felhívással jelentkezik az MNB Arts and Culture a megújuló Budavári Palotanegyedben

Az MNB Arts and Culture legújabb tárlata a Várkapitánysággal együttműködésben született az YBL6 Művészeti Térben induló kiállítás-sorozat első eseményeként. A “Szférák között.  Művészet és tudomány − Válogatás a Magyar Nemzeti Bank kortárs gyűjteményéből” című tárlat január 25-től látogatható. Helyszíne az YBL6 Művészeti Tér, amely a Várkert Bazár Déli palotájában található az újjászülető Budavári Palotanegyedben. A programsorozathoz kapcsolódóan az MNB Arts and Culture kurátori pályázatot ír ki az év további tárlataira a gyűjtemény anyagából válogatott kiállítások megrendezésére.

 A Magyar Nemzeti Bank által négy év alatt életre hívott 1400 darabos kortárs művészeti gyűjtemény első két éve a bővülésről, az építkezésről szólt, míg az elmúlt két év inkább a bemutatásról, megismertetésről, edukációról. Az elmúlt három évben a gyűjteményt 20 helyszínen mutatták be Kínától az Egyesült Államokig. 2024 augusztusában pedig sor került az eddigi legnagyobb budapesti kiállításukra Képgyakorlatok címen az Andrássy úti Q Contemporary tereiben Dr. Fabényi Julia által válogatott gyűjteményből. A tárlat egyszerre aratott szakmai és közönségsikert, és sokat hozzátett a gyűjtemény ismertségéhez. A most útjára indított kurátori pályázat célja minél szélesebb szakmai közeget bevonni a munkába, valamint az új összefüggések megtalálása és különböző látásmódok felvillantása. A kurátori honoráriumot és a kiállítás szervezését az MNB Arts and Culture biztosítja.

A gyűjtemény céljaként meghatározott, a nagyközönség számára széleskörű hozzáférhetőséget és megismerhetőséget szem előtt tartva az MNB Arts and Culture partneri együttműködésre lépett a Várkapitánysággal az YBL6 Művészeti Térben évi három kiállítás megvalósítására. Az első kiállítás kurátorának Dr. Mészáros Flórát kérték fel, a további tárlatok kurátorát pályázati úton keresik.

Különleges helyzetben vagyunk, hiszen egy speciális nemzeti intézmény, a jegybank a gyűjtemény fenntartója, így külföldön kultúrdiplomáciai funkciót is ellátunk a kiállítások megrendezésével. Ezek a tárlatok segítettek a gyűjtemény nemzetközi rangjának megteremtésében, de egy pillanatra sem engedtük el azt a célt, hogy Magyarországon is transzparenssé tegyük, milyen különleges és értékes kollekciót raktunk össze szakmai csapatmunkával. Szeretnénk, ha a hazai közönség is láthatná és büszke lehetne rá.” – fogalmazott Dr. Hamvai Kinga művészettörténész-közgazdász, aki három éve vezeti az MNB Arts and Culture divízióját.

„Az YBL6 Művészeti Teret nemcsak egy hagyományos kiállítóhelyként képzeltük el, hanem olyan közösségi térként, amely látogatóink számára találkozási pontként is szolgálhat. Az érdeklődést nemcsak a művészetkedvelő közönség részéről keltettük fel, de egyre szorosabb kapcsolatokat sikerül kialakítanunk a kortárs remekművek gondozásáért felelős intézményekkel is, amelyek ma már komoly és színvonalas kiállítóhelyként tekintenek ránk. Ilyen felelős és a hazai képzőművészet iránt elkötelezett intézményként köszönthetjük a Várkert Bazárban a Magyar Nemzeti Bankot is, amely egy kivételes gazdagságú és páratlan értéket képviselő kortárs művészeti gyűjteményt gondoz és gyarapít” – emelte ki Sikota Krisztina, a Várkapitányság turisztikai, kulturális és kommunikációs vezérigazgató-helyettese az együttműködés kapcsán.

 Kurátori pályázat:

Az YBL6 Művészeti Térrel való egy éves együttműködés keretében három kiállítás megvalósítását tervezik. A kurátori honoráriumot és a kiállítás megvalósításának költségét az MNB Arts and Culture állja, a helyszínt és a kiállítás lebonyolítását az YBL6 biztosítja.

A gyűjtemény céljai között meghatározott pontokkal összefüggésben – miszerint szeretnék a nagyközönség számára széles körben hozzáférhetővé és megismerhetővé, a szakma számára pedig kutathatóvá és feldolgozhatóvá tenni a kollekciót – a következő két kiállítás kurátori feladatára nyilvános pályázatot hirdet az MNB Arts and Culture, ezzel támogatva a gyűjtemény láthatóságát és kutathatóságát.

A pályázat nyitott fiatal, pályakezdő kurátorok számára ugyanúgy, mint a már tapasztalatokkal rendelkezők részére. A kurátori pályázattal a divízió célja növelni a gyűjtemény láthatóságát, mélyíteni szakmai beágyazottságát és a kollekció új nézőpontú megközelítésétbiztosítani.

A pályázaton nemcsak egyéni jelentkezésekre van lehetőség, hanem kurátori kollektívák, egyetemi képzésben részt vevő hallgatók csoportos jelentkezését is várják, mert az MNB célja új tehetségek felfedezése, valamint fiatal kurátorok szemléletének beemelése a gyűjtemény bemutatásába. Nem titkoltan tehetséggondozás és új tehetségek felfedezése is célja a kurátori pályázat kiírásának.

A pályamunkákat öt fős bizottság bírálja el, amelynek tagja a gyűjtemény háromtagú tanácsadótestülete (Dr. Fabényi Julia, Dr. Petrányi Zsolt és Dr. Rieder Gábor), Sikota Krisztina, a Várkapitányság turisztikai, kulturális és kommunikációs vezérigazgató-helyettese és az YBL6 Művészeti Tér szakmai delegáltja, valamint Dr. Hamvai Kinga, az MNB Arts and Culture divízió vezetője. A nyertesek kihirdetése és a közös munka 2025 áprilisában kezdődik majd.

Az első kiállítás: Szférák között.  Művészet és tudomány − Válogatás a Magyar Nemzeti Bank kortárs gyűjteményéből

Az YBL6 Művészeti térben megrendezett első kiállítás Szférák között.  Művészet és tudomány − Válogatás az Magyar Nemzeti Bank kortárs gyűjteményéből címmel 2025. január 23-án nyílik és május 18-ig látogatható.

 Az  YBL6 Művészeti Térben látható kiállítás a gyűjtemény valamennyi generációjának munkáiból válogat, és a gyűjtemény tudományos szemléletű kortárs alkotóinak tevékenységét járja körbe. A válogatás az MNB Arts and Culture tudományos csomópontjait világítja meg, ugyanakkor a gyűjtemény egy széleskörű szeletét ismerhetik meg a látogatók.

Az interdiszciplináris megközelítés néhány olyan konkrét tudományterületet helyez középpontba, amelyek a gyűjteményt definiálják. A kiállítás így reprezentálja azon műszaki tudományokra reflektáló alkotók, vagyis Andreas Fogarasi, Gáspár György, Horváth Lóczi Judit, Jovanovics Tamás, Konok Tamás és Nemes Márton munkáit, akik mérnöki, tervezői, építészeti gondolkodásuk és fókuszuk mentén építkeznek.

A tárlat a mérnöki tudományokból vezet át a computer science világába, így az algoritmikus felfogás, a számítógépes kultúra kerül fókuszba Bak Imre, Horváth Lóczi Judit és Kóródi Zsuzsanna munkáival, és a kiállítás Vera Molnar személye előtt is tiszteleg.

A nyelv, mint tudomány, a képírás, az ékírás művészeti területre való átiratán át jelenik meg Csáji Attila, Frey Krisztián, Major Kamill és Reigl Judit munkásságán keresztül.

A természetalapú világfelfogások, az ebből eredeztethető művészeti megközelítések, a naturát behívó munkamódszerek, és az organikus, evolucionista elméleteket kutató művészek, így Hantai Simon, Lantos Ferenc több művével, Reigl Judit és Melkovics Tamás egy-egy alkotásával szerepel a kiállításon.

A fizika egyes ágai, így az űrfizika és a fényfizika a kiállítótér űrkapszulaszerű izgalmas terében a Magyarországon élő Anthony Vasquez, Bullás József, Kóródi Zsuzsanna alkotásai és Reigl Judit ikonikus, A súlytalanság élménye című festménye mentén mutatkoznak be.

A természet- és örökségvédelem, a klimatológia és a tudományos, kulturális emlékek megőrzését veti fel kérdésként a kiállítás zárásául szolgáló üvegházszerű tér, amely fiatal generációs művészek, Balázs Nikolett és Pintér Dia munkáit mutatja be.

Mindemellett a tárlat külön is kiemel egy-egy alkotót (különleges installálás keretében) − Fajó Jánost, Lantos Ferencet, Mengyán Andrást és Szentpétery Ádámot −, akik számos tudományterületet hívtak/hívnak életre alkotótevékenységükben vagy munkáikat egészében áthatja a tudományosság.

A képzőművészet leszűkült értelmezése helyett, a kortárs gondolkodásra jellemző interdiszciplinaritás, átjárhatóság, társadalmi aktivitás a kiállítás kulcsszavai.

A kiállításon az egyéni látogatók számára elérhető a kurátor által felmondott magyar és angol nyelvű audioguide.

 

Szférák között.  Művészet és tudomány − Válogatás az Magyar Nemzeti Bank kortárs gyűjteményéből

 

KIÁLLÍTÁS IDŐPONTJA:

2005. január 23. – május 11.

 A KIÁLLÍTÁS HELYSZÍNE:

YBL6 Művészeti Tér (1013 Budapest, Ybl Miklós tér 6.)

Az YBL6 a megújuló Budavári Palotanegyed többfunkciós művészeti tere a Várkert Bazár Déli palotájának utcaszintjén. A névválasztás tisztelgés az ikonikus magyar építész, Ybl Miklós (1814–1891) előtt, akinek tevékenysége és emlékezete többszörösen kötődik a helyszínhez. A művészeti tér az Ybl Miklós térről nyílik, ahol 1883 óta készteti bámészkodásra a járókelőket a budai Duna-part karakteres épületegyüttese, az Ybl Miklós tervezte Várkert Bazár. Az egyedülálló építészeti alkotás egyszerre nyújt történelmi, kulturális és természetközeli élményt.

Az YBL6 Művészeti Tér a Várkert Bazár sokszínű kulturális kínálatának részeként egy új fókuszú, 21. századi látogatói igényekhez szabott kiállítótér. A Várkert Bazárhoz kötődő művészeti hagyományok folytatásaként elsősorban a hazai művészeti élet meghatározó alakjainak és válogatott gyűjteményeinek kíván teret biztosítani. A kiállítások mellett múzeumpedagógiai foglalkozások, workshopok, szakmai és nyilvános művészeti események kapnak helyet a programkínálatban, de a helyszínen a Budavári Palotanegyedben elérhető szolgáltatásokról, attrakciókról is tájékozódhatnak az érdeklődők.

Az MNB Arts and Culture anyaga jól illeszkedik az YBL6 Művészeti Tér profiljához, korábbi kiállításaihoz, például legutóbbi tárlatukhoz, a Jáky-gyűjteményből válogató Vagyok, aki vagyok című kiállításhoz, ahol az Iparterv-generáció alkotásaival is megismerkedhetett a nagyközönség, amely az MNB által életre hívott gyűjteményben is kiemelkedő helyet foglal el.

Az YBL6 Művészeti Tér kiállításait külföldi érdeklődők is gyakran látogatják. E körülmény támogatja az MNB Arts and Culture törekvéseit is, hiszen kiemelt céljuk a gyűjtemény anyagát hozzásegíteni a nemzetközi kanonizációhoz.

 

“A kezdetektől küzdünk azzal a kihívással, hogy a jegybank biztonsági szabályozása nem teszi lehetővé a nagyközönségnek szóló saját kiállítások szervezést. „Rákényszerültünk”, hogy folyamatosan és proaktívan keressük a lehetőségét annak, hogy mindig újabb helyszínen mutassunk be izgalmas válogatásokat a kollekcióból. Kiemelten fontos számunkra, hogy a kiállítás helyszíne és az MNB Arts and Culture szellemisége harmonikusan összekapcsolódjon, ezért is nagy öröm számunkra, hogy ez a találkozás most két olyan szereplő közt történt, akiknek az igényei pontosan illeszkednek egymáshoz: Az MNB Arts and Culture igényes bemutatkozási helyszínt keres az általa kezelt gyűjtemény részére, az YBL6 Művészeti Tér pedig egy különleges térrel rendelkezik, de nem épít gyűjteményt. A megállapodás körvonalazódása mindkettőnk számára win-win helyzetet teremtett.” – hangsúlyozta Hamvai Kinga divízióvezető az együttműködés kölcsönös előnyeit.

„Kulturális helyszínünkön azt a művészeti örökséget folytatjuk, amely már az épületegyüttes születése óta jelen van a Várhegy lábánál. Több mint 150 éve Ybl Miklós építész a Várkert Bazárt iparművészeti csodákkal álmodta meg és jelentős művészeknek biztosított teret, hogy a pezsgő kulturális életet Pestről átcsábítsa a budai oldalra is. Strobl Alajos szobrászművész volt az első, aki saját műtermet nyitott a Várbazár árkádsorában és kizárólag itt dolgozott, amíg át nem költözött az Epreskertbe. Helyét jóbarátja, Fadrusz János szobrász foglalta el, aki a híres kolozsvári Mátyás-szobor mintáját is itt készíthette. De itt kapott helyet a Magyar Történeti Képcsarnok, és 1888-1918 között itt működött a Magyar Királyi Női Festőiskola olyan festőművészek vezetésével, mint Lotz Károly. A sort hosszan lehetne folytatni, művészek százai fordultak meg ezen a helyen. Ma már a Várkert Bazár helyreállított, megszépült helyszínein minden művészet otthonra lel. Sokszínű programkínálatunkban népszerű koncerteket, irodalmi esteket és családi eseményeket rendezünk. A képzőművészet is méltó helyet kapott az YBL6-ban, ahol az MNB Arts and Culture különleges gyűjteménye új inspirációkkal tölti meg a tereket.” – foglalta össze Sikota Krisztina vezérigazgató-helyettes.

A kiállítótér nyitva tartása:

Hétfőtől vasárnapig: 10-18 óráig

Ingyenes látogatási nap: minden hónap első szombatja

KÍSÉRŐESEMÉNYEK:

A január 23-i megnyitót számos kísérőprogram követi, többek között kurátori tárlatvezetések angol és magyar nyelven, szubjektív vezetések, workshopok, múzeumpedagógia programok.

A tudomány és művészet összekapcsolódásaként figyelemmel vannak arra, hogy a Magyar Tudományos Akadémia 2025-ben ünnepli fennállásának 200. évfordulóját. A méltó eseményre való megemlékezésre a kiállításon is helyt kívánnak adni.

Interjúigény esetén:

sajto@varkapitanysag.hu

info@mnbarts.hu