Egy éves vándorút után véget ért ’Az Út – Fajó János és a Pesti Műhely’ című, tizenegy kínai helyszínt érintő kiállítássorozat, amely a Magyar Nemzeti Bank kortárs gyűjteményét gondozó divízió, az MNB Arts and Culture, és a Fajó Alapítvány együttműködésében valósult meg 2023 augusztusa és 2024 nyara közt.
A tárlat anyaga a Pesti Műhely alapító tagjaira koncentrál, akik a 1971 és 1988 közt szitanyomó tevékenységgel foglalkoztak és a korszak meghatározó művészeti közösségét alkották. A Pesti Műhely minden tagjától (Fajó János, Bak Imre, Nádler István, Mengyán András, Hencze Tamás és Keserü Ilona) több fontos alkotás is szerepel Magyar Nemzeti Bank gyűjteményében, ezekből válogatott Sárvári Zita kurátor, a Fajó Alapítvány pedig kiegészítette ezeket a saját anyagával. A szitanyomás egy olyan univerzális művészeti nyelv, ami látványos és közérthető, a világ minden táján ismert technika, és eredetileg Kínából indult útjára.
A kiállítás címe összetett szimbólumokra épült: utal arra az Útra, amit a Pesti Műhely tagjai bejártak pályájuk során és amit most a műalkotások megtesznek. Felidéződik benne, hogy a szitanyomás technikája a selyemúttal került be Európába. Másfelől az út, mint szimbólum, alapvetően az élet gyakori metaforája, arra emlékeztet bennünket, hogy nem a cél a legfontosabb. Az út maga a fejlődés.
Az MNB 2020-ban kezdte el gyűjteményét építeni, elsősorban a magyar geometrikus absztrakt és a neoavantgard irányzat művészeire fókuszálva, akik a hatvanas-hetvenes években együtt haladtak a világ legprogresszívabb irányzataival és maradandó életművük fontos mérföldkövek a magyar művészet történetében. A gyűjteményezés azóta kiegészült a középgenerációs és a legfiatalabb korosztály munkáival, de az a misszió változatlan: a hazai közönség mellett külföldön is láthatóvá tenni az MNB gyűjtemény anyagát. A Kínában 11 helyszínen bemutatkozó kiállítás egyrészt ezt a láthatóságot szolgálta, másrészt egyfajta kultúrdiplomáciai misszióként is felfogható. Az MNB-gyűjtemény nemzetközi bemutatása nemcsak a bank, hanem az ország imázsát is pozitívan befolyásolta.
A vándortárlat magas számú érdeklődőt vonzott be: A két legkiemelkedőbb látogatószámot elérő helyszín a Jiangxi Szépművészeti Múzeum Nancsangban és a Csungkingi Szépművészeti Múzeum volt, ahol az elsőben 120 ezer, a másodikban 155 ezer látogatót fogadott a két intézmény.
A tárlat útvonala:
- 2023. augusztus 19 – szeptember 17. Sanghai, Liu Haisu Múzeum
- 2023. szeptember 20 – október 10. Nanchang, Jiangxi tartomány
Szépművészeti Múzeum
- 2023. október 14 – október 26. Peking, NAMOC
- 2023. november 1 – november 17. Chongqing, Szépművészeti Múzeum
- 2023. november 20 – december 7. Chongqing, Yuelai Múzeum
- 2023. december 10 – 24. Chengdu, Közép-Európai Központ
- 2023. december 28 – 2024. január 8. Wuhan, Donghu Shan Galéria
- 2024. március 5 – 2024. március 21. Ningbo, Szépművészeti Múzeum
- 2024. március 28 – április 12. Peking, Yindi Múzeum
- 2024. április 19 – 2024. május 6. Xi’an, Art Museum
- 2024. május 20 – 2024. június 15. Shenzhen, Artron Galéria
Kiemelt helyszínek:
A 2023 szeptemberi Shanghai-i Liu Haisu Művészeti Múzeumban a díszmegnyitón több fontos szakmai személy is tiszteletét tette. A múzeum igazgatója Vera Bao köszöntötte a jelenlévőket, majd Dr. Hamvai Kinga, az MNB Arts and Culture vezetője, Váradi Mátyás, a Fajó Alapítvány elnöke is megnyitóbeszédet mondott, Dr. Chen Zhimin, a Fudan Egyetem rektorhelyettese, dr. Zámbó Katalin, a Magyarország Sanghaji Főkonzulátus elsőbeosztott konzula is felszólalt. A kiemelt díszvendégek Huang Xuejun, a Bank of China sanghaji részlegének vezérigazgató-helyettese és Dr. Fömötör Barna a Magyar Nemzeti Bank főigazgatója voltak.
Pekingben, a harmadik állomáson, a Kínai Szépművészeti Múzeumban díszvendégként részt vett Matolcsy György, az Magyar Nemzeti Bank elnöke és a Kulturális és Innovációs Minisztérium képviseletében Hegyi Anita. Beszédet mondott Wu Weishan, a Kínai Szépművészeti Múzeum igazgatója, Fömötör Barna, az MNB főigazgatója és Sárvári Zita, a kiállítás kurátora.
A Csungkingi Szépművészeti Múzeumban tartott díszmegnyitón Bozó Péter, az MNB Ingatlan Kft. ügyvezetője, Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a múzeum igazgatója és Breuer-Zehevi Ádám tartottak beszédet. Az esemény kiemelt díszvendége volt Czégel Bálint csungkingi főkonzul, Honecz Anna Lujza, a pekingi Liszt Intézet vezetője, Uruguay főkonzulja, a csunkingi külügyi hivatal képviselői és az Osztrák-Magyar Kodály Intézet képviselői.
A tárlathoz kapcsolódóan készült egy kínai-angol nyelvű, minden kiállított mű reprodukcióját közlő katalógus is. Több kínai televízió (pl. a Shanghai Live, a Culture China, a CCTV) műsora is foglalkozott a kiállítással.