Kortalan kortárs

“A képek lassan zajló események” – Rényi András tartott tárlatvezetést a szenior korosztály számára, melyet a Komp Kollektíva zenés előadása követett

Képgyakorlatok című kiállításunk programsorozatának szeptember 3-i állomása a szenior korosztály számára kínált kikapcsolódási lehetőséget. A METU Design és művészetmenedzsment MA, valamint Designkultúra BA hallgatóinak szervezésében valósult meg a “Kortalan Kortárs” interaktív tárlatvezetés és koncert.

“A képek lassan zajló események…nem lehet elmesélni sem őket, át kell adnunk magunkat az élménynek és a bennünk zajló prekoncepciókat félre tenni ahhoz, hogy jó megfigyelői legyünk egy alkotásnak.” – mondta Rényi András – egyetemi tanár, művészettörténész, esztéta – tárlatvezetése során. Rényi úgy vallja, hogy a játékosság a kortárs műalkotás megértéséhez szükséges kulcsszó: színekkel, síkkal, dimenzióval és anyaggal való játék, és ennek a mesterei a kiállított művészek, akik maguk is sorozatokban bontják ki aktuális témáikat.

A tárlatvezetés vendégei Balázs Nikolett, Góth Martin és Kis Róka Csaba képzőművészek voltak, akik alkotásaik között számoltak be saját motivációjukról és technikai trükkjeikről. Szó volt gesztusfestészetről, a sík és a dimenziók játékáról, a drapériáról és az intimitásról. Az alkotások összességében párhuzamba hozhatók más médiumokkal, mint a grafika, a print és a textil, de ezek gyakran anyagkísérletek formájában keverednek, új hagyományokat teremtve. Góth Martin szavaival: „Az egyetlen dolog, ami hagyománynak tekinthető a festészetben, az az újítás.”

A program második felében a Komp Kollektíva alkotói közössége szolgált összekötő kapocsként művészeti ágak, korszakok és generációk között. A zenekar megzenésített versei közül válogatott a kiállítás kortárs műveihez illeszkedve. Reflektáltak többek között Pintér Dia, Csató József, Tóth Anna Eszter, Góth Martin és Balázs Nikolett munkáira, így navigálva – mondhatni “kompként” – a zene, az irodalom, a képzőművészet és a színház között.

A kiállításról bővebben itt olvashat.