Kerekasztal-beszélgetés a Magyar Nemzeti Bank gyűjteményének kuratóriumával

A Magyar Nemzeti Bank 2020-ban kezdte meg kortárs művészeti gyűjteményének felépítését, mellyel egy évszázados európai hagyományt folytat többek között az Európai Központi Bank, a belga, a spanyol és a francia jegybankkal egyetemben. A magyar jegybank gyűjteménye az egyedüli, amely a közép-kelet-európai régiót képviseli a Vállalati Művészeti Gyűjtemények Nemzetközi Egyesületében, az ICOM alszervezeteként működő IACCCA-ban.

A beszélgetésen a gyűjtemény szerzeményezésében közreműködő, nemzetközileg is jegyzett szakembereket kérdezte Dr. Hamvai Kinga, az MNB Arts and Culture vezetője A korábbi és jelenlegi kuratóriumi tagok közül Dr. Keserü Katalin művészettörténész, az MMA rendes tagja és az ELTE Művészettörténeti Tanszékének professor emeritusa, Dr. Spengler Katalin műgyűjtő, szakújságíró, szerkesztő, valamint a párizsi Centre Pompidou – Musée Nationale d’Art Moderne IC Central Europe bizottságának alapító tagja és Dr. Rieder Gábor művészettörténész beszélt arról, hogy a gyűjteményezés a pandémia alatt jelentősen segítette a magyar kortárs művészeti galériákat és a művészeket egyaránt.

A gyűjtemény kialakításában döntő szerep jutott annak a meggyőződésnek, hogy nem múzeumi gyűjtemény kialakítása a cél, hanem a Bank épületeibe is elhelyezhető, fiatal művészek absztrakt alkotásai legyenek kiválasztva a már nagy elismeréssel bíró neoavantgárd generáció mellett. Ezen kívül Fabényi kiemelte, hogy milyen művészettörténeti jelentőséggel bír az egyes műcsoportok felvásárlása, ami a gyűjtemény alapvető karakteréhez tartozik. A műalkotások olyan nagyszabású kiállítások anyagának felépítésében is segítséget nyújtanak a

kölcsönzések által, mint például Molnár Vera vagy Frey Krisztián életműkiállításai.

A kiállításról bővebben itt olvashat.