Képgyakorlatok – Kortárs művészet a Magyar Nemzeti Bank gyűjteményéből

Képgyakorlatok címmel augusztus 17-től látogatható a Q Contemporary izgalmas kiállítóterében a Magyar Nemzeti Bank által életre hívott gyűjteményből egy átfogó kiállítás, mely egy hónapos nyitvatartása alatt ingyenesen látogatható.

A fiatalabb generáció művészetét bemutató tárlat kurátora Dr. Fabényi Julia a budapesti Ludwig Múzeum igazgatója, aki a szakmai igényesség, és a revelatív művészettörténeti állítások mellett a nagyközönség számára is megmutatja a magyar képzőművészet eredményeit.  

 

A kiállításon bemutatásra kerülő anyag a hatvanas évek nagy generációjának, – immár az MNB gyűjteményépítő munkájának hozzájárulásával is felfedezett – értékeinek a fiatalokra gyakorolt hatását tükrözi. A legújabb generáció munkáin tetten érhető az előttük járó generáció életművének és eredményeinek ismerete mellett a minket körülvevő vizuális közeg vibrálása. A Képgyakorlatok kiállítás a táblakép legújabb formáját veszi górcső alá, a harmincas-negyvenes generáció megformálásában. A digitális képi világ, a képernyők mesterséges komponálása kereszteződik személyes töltettel, szubjektív megfigyelésekkel, a közösségi média mindenhová beférkőző vizualitásával.

 

„A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kortárs képzőművészeti gyűjteménye a hazai művészeti térben a legfiatalabb gyűjtemények egyike. Mindössze négy év alatt jött létre és ezidő alatt kiválasztott 1400 műalkotás szinte egyedülállóként mutatja be a kortárs magyar képzőművészet mérvadó tendenciáit. A gyűjteményezés célja volt a kortárs magyar művészetnek új típusú fórumot biztosítani, és egyben példaként szolgálni a nemzetközi színtéren is remekül működő vállalati gyűjtemények létjogosultságának az itthoni terepen.” – foglalta össze Dr. Hamvai Kinga az MNB Arts and Culture vezetője az MNB kezdeményezésének lényegét.

 

A Q Contemporary tereiben megrendezésre kerülő kiállítás az MNB Arts and Culture gyűjteményéből mutat be válogatást huszonnégy alkotó munkásságából, a ma 30-40 év közötti generációra koncentrálva. A tárlat kurátora Dr. Fabényi Julia, a budapesti Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum igazgatója, aki egyben a gyűjtemény építéséért felelős kuratórium tagja is, a kezdetektől részt vesz a szakmai munkában.

 

„A válogatás szubjektíven összeállított keresztmetszetet nyújt a táblakép kortárs irányzataiból, megjelennek azok a markáns felütések, amelyekből a korszellem autentikus jelei kiolvashatók. A kiválasztásnál törekedtünk arra, hogy lehetőség szerint friss munkákat, az elmúlt öt év termését mutassuk be, mert az aktuális munkákon keresztül vizsgálhatóvá válik a kortárs képzőművészet jelenlegi trendje.” –  fogalmazta meg Dr. Fabényi Julia, hogy a

Képgyakorlatok címen összeállított kiállítás a táblakép minőségében és funkciójában kiterjesztett szerepével foglalkozik. Utóbbi alatt a technikákban és tematikákban megfigyelhető változásokat kell érteni, melyek a táblaképet a hagyományos kánoni keretből kiemelik. A bemutatott művek megmutatják, miként írta át a technikai újdonságok beemelése a művészetbe a festészet és a tradicionális táblakép szerepét.

 

Az egy hónapon keresztül ingyenesen látogatható kiállításon számos kísérőprogramon vehetnek részt az érdeklődők. Az események három fő kategóriába sorolhatók, lesznek szakmai, rekreációs és gyerek programok is.

 

A foglalkozások ingyenesek, de regisztrációhoz kötöttek. Magyar és angol nyelvű tárlatvezetések egyaránt elérhetőek lesznek. A szakmai közeg érdeklődésére számot tartó kerekasztal beszélgetésen Hamvai Kinga beszélgetőtársai a gyűjtemény tanácsadói lesznek és közösen járják végig azokat az izgalmas kérdéseket, amiket a tárlat is feszeget, illetve a gyűjtemény létrejöttéről és szerepéről is szó esik majd.

 

A szakmai edukációs események különleges és izgalmas formája a művészeti egyetemekkel való együttműködések mentén megvalósuló workshopok, speciális vezetések. A Zeneakadémia, a Táncművészeti Egyetem és a budapesti Metropolitan Egyetem tanárai és hallgatói vesznek ebben részt, az ötlettől a megvalósulásig.

 

A kortárs művészethez való kapcsolódást segíti a társművészetek bekapcsolása, ezt a célt szolgálja a Juhász Anna vezette irodalmi est, vagy a Mittersisters iparművészeti táskakészítő workshop.

 

Kusovszky Bea festőművész nemcsak alkotásaival vesz részt a kiállításon, hanem beavat a munkamódszerébe és közös alkotásra invitál egy képzőművészeti workshop keretében.

Gáspár Klára felnőtt művészetterápiai foglalkozást tart a kiállítás terében.

 

Két vasárnap reggel is az elcsendesülésé és a közös jógázásé lesz, aminek a kiállított művek energiája kölcsönöz majd különleges hangulatot.

 

A gyerekprogramok közt szerepel a kiállítás inspirációjára történő élményfestés a 4-7 éves korosztály számára, ahol a színek és a formák megjelenítésével ébresztik fel a kreativitást. A legkisebbeket pedig Ringató koncertekre várják majd.

 

A szervezők tudatosan törekedtek arra, hogy a kísérő programok a társadalom lehető legszélesebb rétegeit szólítsák meg, így lesz kifejezetten szenior korosztálynak szóló foglalkozás is.

 

A tárlathoz kapcsolódó szakmai brosúra mellett interaktív sétafüzet is készül, amelyet Hemrik László, a Ludwig Múzeum múzeumpedagógusa úgy állította össze, hogy az egyedül érkezők is hozzájussanak az elmélyülést és kapcsolódást segítő információkhoz. Topor Tünde és Winkler Nóra tárlatvezetésén is részt vehetnek az érdeklődők, de a kiállításról készült podcastjukat is hallgathatják a művek megtekintése közben.

 

Képgyakorlatok

Kortárs művészet a Magyar Nemzeti Bank gyűjteményéből

Kurátor: Dr. Fabényi Julia

Kiállító művészek:

Balázs Nikolett, Barabás Zsófi, Baráth Áron, Batykó Róbert, Bernáth Dániel, Bóbics Dia, Csató József, Dóra Ádám, Felsmann István, Andreas Fogarasi, Góth Martin, Hajgató Terézia, Kis Róka Csaba, Koszorús Rita, Kusovszky Bea, Melkovics Tamás, Nemes Márton, Pintér Dia, Szabó Lobot Balázs, Szinyova Gergő, Szőke Gáspár, Tivadar Andrea, Tóth Anna Eszter, Vető Orsolya Lia

 2024 augusztus 17.- szeptember 15.

Cím: Budapest, Andrássy út 110, 1062

Nyitva: 10-18 óra, hétfőnként zárva